Xelion: Emocje w rytmie planu Paulsona




Komentarz tygodniowy Doradc贸w Finansowych Xelion
Polska
Ten tydzie艅 zacz膮艂 si臋 od mocnych zawirowa艅 na skutek braku akceptacji Izby Reprezentant贸w dla pierwszej wersji planu Paulsona. Je艣li w pi膮tek Kongres zatwierdzi projekt pomocowy, to inwestorzy mog膮 zako艅czy膰 tydzie艅 w du偶o lepszych nastrojach, ni偶 go zaczynali. W poniedzia艂ek od pocz膮tku sesji g艂贸wne indeksy w Warszawie znalaz艂y si臋 pod kresk膮. Z ka偶d膮 kolejn膮 godzin膮 spadki by艂y coraz wi臋ksze. Gdy ruszy艂a gie艂da w Nowym Jorku, rozpoczynaj膮c dzie艅 od du偶ych spadk贸w, wyprzeda偶 na GPW przybra艂a na sile. Na zamkni臋ciu WIG 20 zanotowa艂 5 proc. strat臋. We wtorek gie艂da w Warszawie odbi艂a. Nastroje uleg艂y poprawie w oczekiwaniu na wznowienie prac nad planem Paulsona. Na zamkni臋ciu indeks najwi臋kszych sp贸艂ek WIG20 wzr贸s艂 o 2,14 proc. do poziomu 2384 pkt. Szerszy wska藕nik WIG zyska艂 1,36 i wyni贸s艂 37.354 pkt. W艣r贸d najwi臋kszych sp贸艂ek najlepiej wypad艂 Asseco Poland, dro偶ej膮c o ponad 5 procent, a najbardziej - o ponad 4 procent straci艂 KGHM. 艢rodowe wzrosty na rynku akcji to efekt informacji o tym, 偶e w czwartek ameryka艅ski Senat b臋dzie uchwala艂 zmodyfikowany plan ratowania instytucji finansowych znany jako Plan Paulsona. Wcze艣niej projekt ten poleg艂 w g艂osowaniu w Izbie Reprezentant贸w, wywo艂uj膮c znaczn膮 panik臋 na parkietach ca艂ego 艣wiata. Czwartkow膮 sesj臋 WIG20 rozpocz膮艂 od stabilnego procentowego wzrostu. Krajowi inwestorzy nie zra偶eni zupe艂nie pesymizmem p艂yn膮cym z gie艂d azjatyckich powoli ruszyli do kupowania, w czym wybitnie pomaga艂 wzrost niemieckiego rynku. Przez wi臋ksz膮 cz臋艣膰 sesji indeksy utrzymywa艂y si臋 jeszcze po zielonej stronie, jednak po godzinie 14, a wi臋c jeszcze przed danymi ze Stan贸w, nied藕wiedzie zacz臋艂y uzyskiwa膰 coraz wi臋ksz膮 przewag臋. WIG20 spada艂 coraz dynamiczniej, a najwi臋kszym ci臋偶arem by艂 KGHM, kt贸rego kurs ponownie lecia艂 w przepa艣膰 i w najs艂abszym momencie traci艂 ponad 8 procent. Nawet najwa偶niejsze dane makro nie mog艂y pom贸c bykom. Europejski Bank Centralny pozostawi艂 stop臋 procentow膮 na dotychczasowym poziomie 4,25%, co by艂o powszechnie oczekiwane, cho膰 jak podkre艣li艂 prezes ECB nie by艂a to decyzja jednomy艣lna i pojawiaj膮 si臋 ju偶 silne g艂osy za obni偶k膮. Ostatecznie indeks WIG20 spad艂 w czwartek o 1,86% do 2.369,02 pkt, a WIG straci艂 1,60% po spadku do 37.179,65 pkt. Obroty na rynku akcji wynios艂y ponad 820 mln z艂. Po znacznej przecenie na gie艂dach ameryka艅skich pi膮tek zacz臋li艣my od spadk贸w. Kontynuacja spadk贸w trwa艂a do momentu og艂oszenia wa偶nych danych za oceanu dotycz膮cych rynku pracy (stopa bezrobocia 6,1% na koniec wrze艣nia tak jak prognozowano) oraz sektora us艂ug (indeks ISM us艂ugi 50,2 pkt, oczekiwano 50 pkt). Najwi臋cej traci艂 do ko艅ca sesji KGHM, ponad 6 %. Na rynkach akcji ju偶 od kilku dni kluczow膮 rol臋 odgrywaj膮 emocje. Powr贸t wiary w plan ratunkowy dla ameryka艅skiego sektora finansowego mo偶e spowodowa膰, 偶e indeksy zaczn膮 rosn膮膰 nawet wbrew s艂abym wynikom gospodarki ameryka艅skiej.

Japonia, Chiny, Indie
Po chwilowej stabilizacji notowa艅, z jak膮 mieli艣my do czynienia w poprzednim tygodniu, japo艅ski indeks Nikkei225 ponownie ruszy艂 na po艂udnie, ko艅cz膮c ten tydzie艅 blisko 8% strat膮 w stosunku do poziomu zamkni臋cia na koniec zesz艂ego. Do tak z艂ego wyniku najbardziej przyczyni艂a si臋 sesja wtorkowa (-4,12%), kiedy okaza艂o si臋, 偶e ameryka艅ska Izba Reprezentant贸w odrzuci艂 pierwsz膮 wersj臋 Planu Paulsona, co by艂o wielkim zaskoczeniem dla wi臋kszo艣ci analityk贸w i obserwator贸w rynku na ca艂ym 艣wiecie. Jedynie 艣rodowa sesja na japo艅skim rynku zako艅czy艂a si臋 niewielkim wzrostem (+0,96%). Czwartek i pi膮tek przynios艂y kolejne spadki, tym razem zwi膮zane z obawami o przysz艂o艣膰 ameryka艅skiej gospodarki, kt贸ra jest istotnym odbiorc膮 japo艅skiego eksportu, impuls powsta艂 po tym jak Departament Handlu poda艂, 偶e ameryka艅skie zam贸wienia przemys艂owe spad艂y o 4 proc., podczas gdy spodziewano si臋 jedynie 2,5% spadku. Na fali tych obaw, w pi膮tek najbardziej ci膮偶y艂y indeksowi NIKKEI225 sp贸艂ki motoryzacyjne takie jak Toyota (-5,3%), Nissan (-7%), czy Honda
(-5,5%).
Na tym tle relatywnie lepiej zachowa艂a si臋 gie艂da indyjska. Indeks BSE zako艅czy艂 ca艂y tydzie艅 jedynie 3,73% spadkiem. W przypadku tego rynku bardzo 藕le zako艅czy艂y si臋 poniedzia艂kowe notowania (-3,87), co by艂o zwi膮zane z obawami o rozprzestrzeniania si臋 ameryka艅skiego kryzysu finansowego r贸wnie偶 na europejskie banki. W zwi膮zku z tym w poniedzia艂ek najwi臋cej traci艂 indyjski sektor finansowy, na czele z ICICI Bank (spadek o 12,11%), kt贸ry jest jednym z najwi臋kszych indyjskich bank贸w, oraz Karnaka bank (-9%).
Natomiast wtorek i 艣roda by艂y znacznie lepsze dla indeksu BSE30 (odpowiednio +2,10 i +1,52). W czwartek wszystkie gie艂dy w Indiach by艂y zamkni臋te ze wzgl臋du na 艣wi臋to zwi膮zane z Gandhi Jayanti i Id-ur-Fitr. Gie艂dy powr贸ci艂y do normalnej pracy w pi膮tek, a indeks BSE30 straci艂a tego dnia a偶 4,05% nadrabiaj膮c dystans do spadaj膮cych w czwartek 艣wiatowych indeks贸w.
W zwi膮zku ze 艣wi臋tem narodowym przez ca艂y mijaj膮cy tydzie艅 gie艂dy w Chinach, Korei Po艂udniowej i Indonezji by艂y zamkni臋te.

Stany Zjednoczone
Ubieg艂y tydzie艅 rozpocz膮艂 si臋 na gie艂dzie za oceanem od pot臋偶nych spadk贸w. Przecena o prawie 9% by艂a reakcj膮 na odrzucenie przez Izb臋 Reprezentant贸w planu Paulsona. O powadze sytuacji 艣wiadczy fakt, 偶e z podobn膮 panik膮 na gie艂dzie nie mieli艣my do czynienia od czasu pami臋tnego pa藕dziernika 1987 roku. Wtorek przyni贸s艂 dynamiczne odreagowanie, kt贸re by艂o odpowiedzi膮 inwestor贸w na zapewnienia czo艂owych ameryka艅skich polityk贸w o powrocie planu ratunkowego. Plan wr贸ci艂 pod zmienion膮 nazw膮, teraz okre艣la si臋 go akronimem TARP (Troubled Assets Relief Plan), jednak zmiany w stosunku do pierwowzoru s膮 kosmetyczne. W 艣rod臋 zosta艂 on przyj臋ty przez ameryka艅ski senat, a ni偶sza izba kongresu b臋dzie nad nim debatowa艂a w pi膮tek. Prawdopodobie艅stwo, 偶e tym razem b臋dzie on przyj臋ty jest ogromne, jednak rynki wydaj膮 si臋 nie wierzy膰 w zbawienn膮 rol臋 planu. Coraz wi臋cej m贸wi si臋, 偶e nie jest on remedium na ca艂e z艂o, a na pewno nie zapobiegnie recesji. A recesja zbli偶a si臋 wielkimi krokami, na co wskazuj膮 najnowsze dane. Indeks ISM dla sektora produkcyjnego spad艂 do poziomu najni偶szego od czasu recesji w 2001 roku, ilo艣膰 noworejestrowanych bezrobotnych osi膮gn臋艂a swoje siedmioletnie maksimum, a zyski 鈥瀉meryka艅skiej gospodarki w pigu艂ce鈥, czyli General Electric maj膮 w przysz艂ym roku spa艣膰. W 艣wietle tych danych nie mo偶e dziwi膰 spadek w 艣rod臋, czy jego eskalacja w dniu kolejnym.

Europa Zachodnia
Problemy ameryka艅skiego sektora finansowego powoli przenosz膮 si臋 do Europy, co odczuwa coraz wi臋cej zachodnioeuropejskich bank贸w. Te oraz inne wydarzenia (przede wszystkim przed艂u偶aj膮ce si臋 negocjacje odno艣nie wprowadzenia 鈥瀙lanu Paulsona鈥 sprawi艂y, i偶 byli艣my 艣wiadkami kolejnego spadkowego tygodnia na rynkach Starego Kontynentu, g艂贸wne zachodnioeuropejskie indeksy w uj臋ciu tygodniowym zgodnie wyl膮dowa艂y na kilkuprocentowych minusach.
Na pocz膮tku tygodnia mieli艣my prawdziwy wysyp informacji z europejskich instytucji finansowych, kt贸rych sytuacja 鈥 delikatnie m贸wi膮c 鈥 wymaga艂a wzmo偶onej uwagi. W poniedzia艂ek na pierwszy ogie艅 posz艂a grupa Fortis, rz膮dy kraj贸w Beneluksu przej臋艂y prawie po艂ow臋 akcji nale偶膮cych do niej bank贸w, dzi臋ki czemu p艂ynno艣膰 sp贸艂ki zwi臋kszy艂a si臋 o 11 mld euro. Kolejne informacje nap艂yn臋艂y z Wielkiej Brytanii, gdzie rz膮d udzieli艂 gwarancji aktywom Bradford&Bingley, a sam bank zosta艂 przej臋ty przez hiszpa艅ski Banco Santander. Z kolei niemiecki Hypo Real Esteta uzyska艂 lini臋 kredytow膮 w wysoko艣ci 35 mld dolar贸w z pomoc膮 niemieckich bank贸w oraz rz膮du. We wtorek natomiast francusko-belgijska Dexia zapewne by艂a niezmiernie wdzi臋czna rz膮dom i samorz膮dom tych偶e dw贸ch kraj贸w za pomoc w wysoko艣ci 6 mld euro.
Te oraz inne dzia艂ania sprowadzaj膮 si臋 do jednego wsp贸lnego mianownika 鈥 rz膮dy Starego Kontynentu na pewno nie b臋d膮 czeka艂y z za艂o偶onymi r臋kami na rozlewanie si臋 finansowej zarazy po Europie, o czym 艣wiadcz膮 pr贸by zagwarantowania p艂ynno艣ci wielu europejskich instytucji finansowych, i to jest na pewno dobra wiadomo艣膰 dla uczestnik贸w rynk贸w Eurolandu. Powag臋 sytuacji dostrzega te偶 Europejski Bank Centralny, kt贸ry po raz kolejny w minionym czasie zasili艂 got贸wk膮 europejski system bankowy 鈥 tym razem kwot膮 oko艂o 200 mld euro, oraz prezes EBC Trichet, kt贸ry - komentuj膮c decyzj臋 pozostawienia st贸p procentowych na niezmienionym poziomie 鈥 nie wykluczy艂 poluzowania polityki monetarnej w przysz艂o艣ci, je艣li sytuacja b臋dzie tego wymaga艂a. Wszyscy inwestorzy ko艅cz膮 tydzie艅 czekaj膮c na decyzje zza oceanu w kwestii przyj臋cia zmodyfikowanego 鈥瀙lanu Paulsona鈥. Miejmy nadziej臋, i偶 ameryka艅scy kongresmani nie ka偶膮 nam czeka膰 w niesko艅czono艣膰, wszak偶e niepewno艣膰 jest dla rynk贸w najmniej oczekiwan膮 rzecz膮.

Europejskie Rynki Wschodz膮ce
W pierwszym tygodniu pa藕dziernika na gie艂dach europejskich rynk贸w wschodz膮cych nadal panowa艂a niepewno艣膰 zwi膮zana z dalszymi losami planu Paulsona oraz 艣wiatow膮 sytuacj膮 gospodarcz膮. Wykresy indeks贸w przypominaj膮 echokardiogram, nikt ju偶 nie twierdzi, 偶e pacjent jest zdrowy, ale wi臋kszo艣膰 liczy, 偶e prze偶yje. Inwestorzy wykazuj膮 si臋 coraz wi臋ksz膮 ostro偶no艣ci膮, mimo zapewnie艅 elit, 偶e kryzys zostanie przezwyci臋偶ony. Wi臋kszo艣膰 pami臋ta wypowiedzi z przed roku, gdy politycy, ministrowie finans贸w, premierzy i prezydenci oraz prezesi bank贸w i gie艂dy zapewniali, 偶e problem z kredytami wysokiego ryzyka jest wyolbrzymiany oraz warto skorzysta膰 z letnich przecen na rynku akcji. Uczestnicy rynku zastanawiaj膮 si臋 komu mog膮 zaufa膰, kiedy same banki podchodz膮 do swoich partner贸w na rynku mi臋dzybankowym bardzo wstrzemi臋藕liwie. Tak du偶ym brakiem zaufania do tej pory zawsze ko艅czy艂 si臋 okres bessy. Czy tak b臋dzie r贸wnie偶 teraz i jak d艂ugo to potrwa? To g艂贸wne pytanie, kt贸re zadaj膮 sobie inwestorzy na ca艂ym 艣wiecie. Analizuj膮c informacj臋 o obj臋ciu nowych akcji Goldman Sachs i General Electric przez Warrena Buffeta mo偶emy chyba przyj膮膰, 偶e ten jeden z najwi臋kszych inwestor贸w przeszed艂 na jasn膮 stron臋 mocy.
We wtorek znowu mieli艣my do czynienia z czasowym zawieszeniem notowa艅 na gie艂dzie w Moskwie i to na samym pocz膮tku notowa艅. Komisja nadzoru ju偶 w pierwszych minutach notowa艅 swoim dzia艂aniem da艂a do zrozumienia rynkowi, 偶e nie akceptuje du偶ych spadk贸w po poniedzia艂kowej ogromnej przecenie na Wall Street. Okaza艂o si臋 to skutecznym dzia艂aniem. Zastanawiaj膮ce jest przysz艂e postrzeganie rynku rosyjskiego przez zarz膮dzaj膮cych funduszami inwestycyjnymi. Nikogo ju偶 chyba nie zaskoczy informacja, 偶e gie艂da moskiewska mo偶e by膰 zamkni臋ta np. przez tydzie艅. Bior膮c pod uwag臋, 偶e p艂ynno艣膰 jest jedn膮 z g艂贸wnych przes艂anek dla funduszy, mog膮 podj膮膰 decyzje o niedowa偶aniu tego rynku w swoich aktywach.
W 艣rod臋 operator wszystkich rosyjskich ruroci膮g贸w naftowych Transnieft poinformowa艂 Mazeikiu Nafta, 偶e musi sama naprawi膰 rur臋, je偶eli chce otrzymywa膰 rop臋. Informuj膮c jednocze艣nie, 偶e gdyby strona litewska zdecydowa艂a o naprawie ruroci膮gu 鈥濸rzyja藕艅鈥 (zmiana nazwy wydaje si臋 uzasadniona), Tansnieft nie gwarantuje dostaw ropy. Bior膮c pod uwag臋 koszty naprawy i braku zapewnienia dostaw wydaje si臋, 偶e Mo偶ejki zosta艂y skazane na dostawy ropy przez terminal portowy w Butyndze.
W przysz艂ym tygodniu kluczowe dla rynk贸w b臋d膮 dzisiejsze wyniki g艂osowania w Izbie Reprezentant贸w oraz rozpoczynaj膮cy si臋 sezon raport贸w kwartalnych w USA. We wtorek wyniki opublikuje Alcoa, a w pi膮tek GE.

Surowce
Ropa naftowa typu Crude zanotowa艂a spadek o 10% w stosunku do poprzedniego tygodnia. Jej cena kszta艂tuje si臋 obecnie na poziomie 94 dolar贸w. Najwi臋kszy spadek (prawie 11%) mia艂 miejsce w poniedzia艂ek, kiedy to Izba Reprezentant贸w USA odrzuci艂a plan pomocy dla sektora finansowego. Zwi臋kszy艂o to w贸wczas obawy o kryzys w tym sektorze, kt贸ry mia艂by prze艂o偶enie na ca艂膮 gospodark臋 w tym r贸wnie偶 konsumpcj臋 ropy. W艂a艣nie pod tym k膮tem zachowywa艂y si臋 ceny przez ca艂y tydzie艅. Spodziewane ograniczenie popytu na paliwa w USA jest g艂贸wnym determinantem kszta艂towania si臋 cen. Bardzo du偶a hu艣tawka nastroj贸w, z jak膮 mamy do czynienia przek艂ada si臋 na du偶e wahania cen na rynku ropy. W najbli偶szym czasie ceny powinny utrzyma膰 si臋 w przedziale 90-100 dol/bbl. Przyj臋cie planu Paulsona (wcze艣niej czy p贸藕niej do tego dojdzie) jest mo偶liwe ju偶 w pi膮tek, zatem to mo偶e by膰 wyra藕nym impulsem do kr贸tkotrwa艂ych wzrost贸w. Wydaje si臋, 偶e z fundamentalnego punktu widzenia (gry popytu i poda偶y) ceny powinny jeszcze si臋 osun膮膰.
Plan pomocy USA wp艂ywa bardzo wyra藕nie r贸wnie偶 na rynek miedzi. Surowiec ten odnotowa艂 strat臋 o 9% w uj臋ciu tygodniowym, a na Londy艅skiej Gie艂dzie Metali p艂aci si臋 obecnie 5900 USD za ton臋. Oczywi艣cie s艂abn膮ca gospodarka Stan贸w Zjednoczonych nie b臋dzie w stanie utrzyma膰 obecnego poziomu popytu, co tej chwili ma decyduj膮cy wp艂yw na ceny.
Z艂oto potania艂o w mijaj膮cym tygodniu o 5%, natomiast uncja wyceniana jest na 831 dolar贸w. Najwa偶niejszym kryterium dyktuj膮cym ceny jest zachowanie si臋 ameryka艅skiej waluty, a ta w ostatnim czasie do艣膰 wyra藕nie umocni艂a si臋 do g艂贸wnych walut 艣wiata. W tera藕niejszej sytuacji mo偶e troch臋 to dziwi膰, gdy偶 kondycja gospodarcza USA pozostawia wiele do 偶yczenia. My艣l臋, i偶 obserwujemy po prostu odp艂yw kapita艂u z zagranicznych rynk贸w akcyjnych do USA, co powoduje jej umocnienie i obni偶a wyceny 偶贸艂tego kruszcu.

Waluty
Miniony tydzie艅 mo偶na podsumowa膰 kr贸tkim zdaniem 鈥 mocny dolar i s艂aba z艂ot贸wka. Kurs EUR/USD od poniedzia艂ku pod膮偶a艂 tylko w jednym kierunku 鈥 na po艂udnie. W czwartek po kilkugodzinnej walce dosz艂o do prze艂amania lokalnego do艂ka z 11 wrze艣nia na poziomie 1,3881. Poniewa偶 dalszy ruch nie zako艅czy艂 si臋 na 偶adnym znacz膮cym wsparciu mo偶na zak艂ada膰, 偶e przynajmniej w 艣rednim terminie aprecjacja ameryka艅skiej waluty wzgl臋dem europejskiej powinna nadal post臋powa膰. Najbli偶szego wsparcia upatrywa艂bym w poziomie 1,36-1,37. Je艣li to nie zatrzyma dolara to kolejne, ale ju偶 d艂ugoterminowe wsparcie widz臋 przy poziomie 1,30-1,31. Je艣li chodzi o nasz膮 rodzim膮 walut臋 to na przestrzeni tygodnia wypad艂a bardzo s艂abo. Najmocniej z艂ot贸wka straci艂a oczywi艣cie w stosunku do dolara (na godzin臋 15 w pi膮tek) by艂o to oko艂o 8%, w stosunku do franka szwajcarskiego oko艂o 4% i euro oko艂o 2%. Bardzo wa偶ny jest r贸wnie偶 fakt, 偶e na wykresach USD/PLN i CHF/PLN dosz艂o do wy艂amania g贸r膮 z kilkuletniego kana艂u spadkowego. To otwiera drog臋 dolarowi do testowania kolejnego oporu na poziomie 2,56. Czy mamy do czynienia z d艂ugoterminow膮 zmian膮 kierunku na parach powi膮zanych z dolarem? My艣l臋, 偶e za wcze艣nie na takie stwierdzenie. Zosta艂o jeszcze kilka wa偶nych poziom贸w wsparcia (oporu), kt贸re mog膮 powstrzyma膰 dolara przed dalsz膮 aprecjacj膮.

Raport przygotowa艂 zesp贸艂 Doradc贸w Finansowych Xelion w sk艂adzie:
艁ukasz Bugaj, Jaros艂aw Gody艅, Zofia Kami艅ska, Micha艂 Kurpiel, Jacek Maleszewski, Jacek Pacholczyk, Pawe艂 Pilzak, Adam Piotrowski, Tomasz Ray-Ciemi臋ga, Piotr Trzeciak.



Tags: