„Kosmita” w ING Banku Śląskim
Z inicjatywy ING Banku Śląskiego powstała kolejna książka biblioterapeutyczna. Książka o wdzięcznym tytule „Kosmita" adresowana jest do rodzeństwa i rodzin dzieci autystycznych.

„Nowa książka to kontynuacja i rozszerzenie naszego autorskiego programu społecznego W Towarzystwie Lwa, który konsekwentnie realizujemy od 2005 roku. Tym razem zwróciliśmy uwagę na problem bardzo delikatnej i trudnej natury - problem autyzmu. Mamy nadzieję, iż nasza nowa ksiązka dotrze do rodzin autystycznych, pomoże im zrozumieć i polubić inność " - powiedziała Joanna Warmuz, koordynator ds. CSR w ING Banku Śląskim.

"Kosmita" - autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel - to książka, której bezpośrednimi odbiorcami są rodziny dzieci autystycznych. Historia bohaterów ma pomóc rodzinie zaakceptować trudne okoliczności, szukać wsparcia w specjalistycznej terapii oraz pokazać, jakie jest bogactwo postrzegania świata dzięki tolerancji.

Narratorem tej opowieści jest Hania, która niecierpliwie czeka na pojawienie się w rodzinie braciszka. Kiedy rodzi się Kacperek nic już nie jest takie jak było. Jego niezrozumiałe reakcje, niemożność nawiązania kontaktu i brak uwagi rodziców przygnębiają dziewczynkę. W jej słowniku pojawia się nowe pojęcie - AUTYZM. A Kacper widzi i czuje tylko nie potrafi o tym opowiedzieć... aż do pewnego dnia...

Prace nad książką trwały ponad rok, autorka konsultowała fabułę na poszczególnych etapach z terapeutkami z Fundacji Synapsis, pracującymi z dziećmi autystycznymi i ich rodzeństwem. Książka oparta jest o rzeczywiste doświadczenia i przeżycia podopiecznych tejże Fundacji. Ilustracje, stylizowane na dziecięce rysunki, stworzyła Joanna Jung.

ING Bank Śląski, jako pierwszy w Polsce rozpoczął realizację programu społecznego propagującego techniki biblioterapii - terapii z wykorzystaniem odpowiednio przygotowanych tekstów lub książek. Program W Towarzystwie Lwa realizowany jest od 2005 roku. „Kosmita" jest już drugą książką biblioterapeutyczną powstałą w ramach programu. Pierwsza, „Lucjan, Lew jakiego nie było" (również autorstwa Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel), powstała z myślą o dzieciach hospitalizowanych na oddziałach onkologii i hematologii.

Prezentacja najnowszej książki odbędzie się na spotkaniu autorskim Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel, w siedzibie ING Banku Śląskiego w Katowicach, przy ul. Sokolskiej 34, 5 listopada 2008 roku, o godzinie 16.00 (sala audytoryjna).

Prezentację książki zaplanowano w ramach międzynarodowej konferencji naukowej „Poznanie, przeżywanie i odkrywanie rzeczywistości społecznej i kulturowej w edukacji", organizowanej przez Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach we współpracy z ING Bankiem Śląskim. W ramach konferencji odbędą się również warsztaty dla nauczycieli, pedagogów, terapeutów prowadzone w oparciu o książkę „Lucjan lew, jakiego nie było".

Korporacyjna odpowiedzialność społeczna jest fundamentalną częścią działań ING Banku Śląskiego. Pomoc dzieciom chorym oraz stwarzanie równych szans dzieciom z najuboższych obszarów jest misją działalności charytatywnej Grupy ING na świecie. Misję tę od lat realizuje ING Bank Śląski, wspierając instytucje i organizacje działające na rzecz dzieci i młodzieży a działaniom tym patronuje Brunon Bartkiewicz, Prezes ING Banku Śląskiego, Ambasador Grupy ING ds. pomocy dzieciom w Polsce.