Klienci detaliczni szansą dla małych graczy
O tym, jak mały gracz potrafi zawojować rynek zdominowany przez największych, świadczą osiągnięcia Lukas Banku, który znalazł się w czołówce wydawców kart kredytowych. Po pierwszym półroczu zajmuje drugie miejsce z liczbą 629 tys. kart, po PKO BP (653 tys.). Wyprzedza Citibank Handlowy i Bank BPH. Dzięki dużej aktywności wzmacnia, pozycję lidera w segmencie kredytów ratalnych. Jego portfel kredytowy przekroczył 4 mld zł.

Coraz większe sukcesy odnosi Santander Consumer Bank (wcześniej PTF Bank). Nie tylko jest liderem w segmencie kredytów samochodowych - w ciągu 6 miesięcy udzielił pożyczek o wartości 1,6 mld zł, o ponad 60 proc. większej niż przed rokiem. Z powodzeniem wszedł też w segment kredytów hipotecznych - w połowie roku z wynikiem bliskim 1 mld zł przekroczył poziom sprzedaży za 2005 rok.

O tym, że na obsłudze klientów detalicznych można zarobić najwięcej, wiedzą także Eurobank, Dominet Bank i GE Money Bank, które obsługują ten segment rynku. Nie należy się więc spodziewać zmiany strategii.

- Będziemy kontynuować dotychczasowy model działalności, choć planujemy wprowadzenie produktów, których do tej pory nie było w naszej ofercie - mówi Alina Stahl z Eurobanku. Jesienią w ofercie banku pojawią się karta kredytowa, fundusze inwestycyjne, a w przyszłym roku także kredyty hipoteczne, a więc produkty najlepiej się sprzedające i najbardziej dochodowe. Dlatego zdaniem analityków podział na banki uniwersalne i specjalistyczne nie zmieni się.

-Taki układ na rynku zostanie zachowany. Żeby prowadzić działalność w wielu segmentach, potrzebna jest baza kapitałowa - twierdzi Marek Juraś, analityk biura maklerskiego BZ WBK.
Inną strategię ma DnB Nord, który do tej pory obsługiwał duże firmy, o rocznych obrotach ponad 60 mln zł. Rozpoczął już prace nad ofertą dla przedsiębiorstw średniej wielkości, a od przyszłego roku chce zająć się kredytowaniem małych firm, o obrotach nieprzekraczających 20 mln zł.

W dalszej perspektywie nie wyklucza wejścia w segment klientów detalicznych, choć na razie przedstawiciele banku nie chcą deklarować żadnych terminów.